Välkommen till årsmöte och årets första föreläsning!

Ulf Palmenfelt, professor emeritus som inte torde behöva någon närmare presentation, talar om Folksägner som historisk källa vid Historiska på Gotland årsmöte tisdag 22 februari kl 18.00 i Studiefrämjandets lokaler Mejerigatan 1, Visby, ett par hundra meter från Söderport och Kajsarn-parkeringen.

Arbetet med ett nytt nummer av föreningens årsskrift GUSEM har nu dragit igång. Skribenter är vidtalade och vi planerar att GUSEM 12 skall komma ut i början av hösten.

För att klara GUSEM ekonomiskt behöver vi många fler medlemmar som betalar medlemsavgiften på 200 kronor som inkluderar ett exemplar av Gusem.

Vi vill därför uppmana alla att så snart som möjligt betala medlemsavgiften på 200 kronor till bankgiro 332-7913 och uppge namn, e-postadress och postadress. Den som så vill får gärna plussa på summan med en valfri gåva. Uppmana vänner och bekanta att också bli medlemmar och stödja fortsatt utgivning av Gusem.

Vi ses den 22 februari!

Styrelsen

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *